Zioła na łuszczycę? Poznaj ich sekretną moc!

Najlepszą receptę na leczenie wielu dolegliwości zna sama matka natura. W łagodzeniu przebiegu łuszczycy mogą pomóc zioła. Sprawdź, jakie sekretne właściwości kryją w sobie rośliny, które możesz dostać w aptece.

Gwiazdnica pospolita 

W przeciwdziałaniu towarzyszącemu łuszczycy świądowi pomoże gwiazdnica pospolita. Swędzenie skutecznie złagodzą okłady z rozgniecionej rośliny oraz maści z jej dodatkiem. Zioło to rośnie powszechnie na łąkach. Nazywane jest także mokrzycą lub kurzyśladem.

Łopian 

Przyczyna łuszczycy często leży w toksynach nagromadzonych w organizmie. Picie wywaru z łopianu pomaga oczyścić krew. Przy przeciwdziałaniu zmianom skórnym rekomendowane są także okłady z wywarem z tego ziela.

Mniszek lekarski

Ten niepozorny żółty kwiat ma ogromny potencjał w leczeniu przewlekłych schorzeń dermatologicznych. Stosowany zewnętrzne pomaga w złagodzeniu stanów zapalnych i przyspiesza regenerację naskórka. Dla oczyszczenia organizmu można jeść sałatkę z liści rośliny lub pić sok z mlecza.

Przywrotnik pospolity

Przywrotnik pospolity to zioło, które doskonale łagodzi stany zapalne skóry. Wspomaga także gojenie ran. Przy łuszczycy najlepiej jest stosować kąpiele z dodatkiem esencji z tej rośliny lub okładać miejsca dotknięte zmianami kompresami nasączonymi ziołowym wywarem. Można także przegotować tonik z przywrotnika do codziennego stosowania.

Rumianek lekarski

To popularne zioło powszechnie spotykane w domowych apteczkach pomoże w walce z łuszczycą. Napar z rumianku, dodany do kąpieli, będzie przeciwdziałać stanom zapalnym skóry. Roślina działa także przeciwbakteryjnie.

Uczep trójlistkowy 

Zioło to stosuje się głównie zewnętrznie. W łagodzeniu skóry łuszczycowej pomagają kąpiele i okłady z tej rośliny. Uczep ma także działanie uspokajające. Jego właściwości szczególnie cenione są w Rosji.

Wiesiołek 

Olej z nasion wiesiołka skutecznie pomaga zwalczyć zmiany łuszczycowe. Wszystko dlatego, że zioło jest cennym źródłem kwasu linolenowego, który skutecznie pobudza zdolności regeneracyjne skóry. Preparat należy przyjmować doustnie.