Ortopedia i chirurgia urazowa czyli ortopedia i traumatologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów narządów ruchu: szkieletu (z wyjątkiem kości czaszki), układu więzadłowo-stawowego oraz uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń. Natomiast w leczeniu uzdrowiskowym profil ortopedyczno-urazowy obejmuje leczenie i rehabilitację głównie pacjentów cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów oraz pacjentów z uszkodzonym narządu ruchu w wyniku jego przeciążenia, po stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach, złamaniach. Tacy pacjenci zwykle charakteryzują się zespołami bólowymi kręgosłupa, stawów kolanowych, stawów barkowych, łokciowych i dłoni oraz znacznym ograniczeniem ruchomości w tych stawach.
W porównaniu z innymi zawodami, fizyczni pracownicy przemysłu budowlanego są najbardziej narażeni na choroby ortopedyczno-urazowe. Nawet bardziej niż fizyczni pracownicy budowy dróg.
W zawodzie budowlańca dominują szczególnie przeciążeniowe urazy kregosłupa, głównie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, stanowiąc ponad 25% wszystkich urazów. „Bóle krzyża” czyli lędźwioból często jest przyczyną przekwalifikowania do pracy lżejszej, leczenia operacyjnego, a niekiedy odejścia z zawodu.
Praca fizyczna obciążająca kręgosłup i szybko doprowadzająca do zmian chorobowych, to praca związana z niefizjologiczną pozycją ciała, pozycją wymuszoną i przeciążeniami. Dzieje się tak podczas ręcznego transportu (np.taczki), przemieszczania ciężarów z towarzyszącym skręceniem tułowia, wielogodzinnej pracy w pochyleniu tułowia. Doprowadza to do przeciążenia mięśni, ścięgien i samych stawów kręgosłupa. Ponadto rotacja trzonów kręgów z jednoczesnym skręceniem bocznym doprowadza do uszkodzenia pierścienia włóknistego (dyskopatii). W rezultacie pojawiają się stany zapalne z zespołami bólowymi o charakterze nawracającym, a następnie przewlekłym.
Jednak nie tylko lędźwioból nęka budowlańców. Narażone są wszystkie stawy, a właściwie cały aparat ruchu. Tutaj wśród pracowników budowlanych dominują stawy barków, kolana (kolano posadzkarza), łokcie (tenisisty i golfiarza) oraz drobne stawy dłoni i stóp. Przyczyną jest zwykle wymuszona pozycja ciała: praca w przysiadzie i na klęcząco, posługiwanię się urządzeniami wibrującymi, wielogodzinna praca z rękoma uniesionymi ponad głowę i łokciami uniesionymi ponad poziom barków. Do tego narażenie na upadki, naciągnięcie ścięgien, naderwanie włókien mięśniowych a także uszkodzenie torebek stawowych i więzadeł, skręcenia i zwichnięcia stawów skokowych, stłuczenia, skaleczenia. Duży wpływ na urazowość i uciążliwości pracy w tym zawodzie ma też wilgotność powietrza, niskie temperatury, przeciągi, ciągłe przemieszczanie się, pochylanie, niesprawny sprzęt techniczny oraz wszechobecna presja czasu i terminów.
Nie zawsze poprawna ergonomia pracy oraz właściwa pozycja i technika wykonywania pewnych czynności uchroni Was przed urazem, ale zawsze możecie liczyć na pomoc w Zakładzie Rehabilitacji buskiego Hotelu Słoneczny Zdrój. Jesteśmy dobrze przegotowani do przeglądu i usprawnienia Waszego zbolałego kręgosłupa i stawów. Między innymi oferujemy unikalny w naszym kraju Tergumed System, diagnozujący i rehabilitujący kręgosłup oraz jedyne w Polsce Centrum Biomechanicznej Stymulacji, oceniane przez pacjentów jako najbardziej efektywne w rehabilitacji stawów i kręgosłupa.