Jaka dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów?

Sztywnienie i bóle stawów u osób cierpiących na gościec nasila nieodpowiednia dieta. Co ciekawe, objawy choroby mogą wzmagać również alergeny, zawarte w składnikach pokarmowych. Pogłębieniu dolegliwości może sprzyjać choćby spożywanie tłustego mięsa i bogatych w tłuszcz nabiałów.

Przerzuć się na warzywa, ale…

Dieta osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów powinna być bogata w surowe lub gotowane przez krótki czas warzywa i owoce oraz świeżo wyciskane soki. Zawierają one dużo witaminy C oraz beta-kryptoksantynę i zeaksantynę, które odpowiadają za zwalczanie
wolnych rodników. Substancje te zostaną lepiej przyswojone przez organizm, jeśli doprawimy sok lub warzywa kilkoma kroplami oliwy.

W diecie reumatyków powinny także znaleźć się czosnek i cebula, które ograniczają wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za występowanie stanów zapalnych. Uwaga! Chorzy powinni unikać ziemniaków, bakłażana, pomidorów i papryki, które mogą nasilać objawy choroby.

Ryby na ruszt

Funkcje stawów poprawią składniki odżywcze zawarte w tłustych rybach. W diecie osób cierpiących na gościec nie powinno zabraknąć łososia, makreli, śledzia czy tuńczyka. Są to produkty o wysokiej zawartości kwasów omega-3, które działają przeciwzapalnie.

Zasmakuj w aromatycznych ziołach

Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów powinny unikać soli, która sprzyja usuwaniu wapnia z organizmu oraz ostrych przypraw, takich jak chilli czy ostra papryka, które mogą podrażnić błonę śluzową jelit. Pomóc w walce z chorobą mogą natomiast zioła, które zmniejszają obrzęki i łagodzą ból. Są to m.in. goździki, imbir, kurkuma czy anyż.

Czarna lista produktów

Z diety chorych na gościec powinny zostać wyeliminowane produkty i napoje sprzyjające wydalaniu wapnia z organizmu. Są to m.in. mocna kawa i herbata, czy zawierające dużo soli i konserwantów sztuczne mieszanki przypraw, czy gotowe dania instant. Reumatycy powinni także unikać tłustego mięsa oraz cukru – oba te produkty mogą wpłynąć na zaostrzenie stanów zapalnych w organizmie.

Pomyśl o specjalistycznym leczeniu RZS. Więcej informacji na stronie Hotelu Słoneczny Zdrój: reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) leczenie.