Dyskopatia a jazda na rowerze. Czy jest możliwa i o czym należy pamiętać?

Siedzący tryb życia i ograniczenie aktywności fizycznej nie sprzyjają zdrowemu kręgosłupowi i są bezpośrednią przyczyną powstawania stanów zwyrodnieniowych. Nic dziwnego, że już co drugi Polak narzeka na bóle pleców. Dyskopatia znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Chorzy często zastanawiają się, jaką aktywność mogą uprawiać, aby nie pogłębić swoich dolegliwości. Sprawdź, jak jeździć na rowerze, aby nie zaszkodzić zdrowiu kręgosłupa.

Dyskopatia i rower

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa nie są czynnikiem, który uniemożliwia jazdę na rowerze. Przed rozpoczęciem aktywności zawsze jednak lepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni stopień wady i doradzi, czy jazda nie nasili dolegliwości bólowych. Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, że wbrew obiegowej opinii, jazda na jednośladzie nie jest w stanie cofnąć dyskopatii. Jest ona jednak, obok pływania i kinezyterapii, jednym z rodzajów rehabilitacji, które mogą łagodzić ból. Wszystko dlatego, że są to formy aktywności, które nie obciążają nazbyt układu ruchu. Pozwalają natomiast na redukcję wagi i utrzymanie dobrej kondycji, które przekładają się bezpośrednio na poziom sprawności pacjenta. Zdaniem ekspertów osoby z dyskopatią powinny trenować co najmniej trzy razy w tygodniu, przez okres nie krótszy niż 45 minut. Szczególnie polecane dla nich są zestawy ćwiczeń, mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa.

O czym należy pamiętać wsiadając na rower z bolącymi plecami?

Bardzo ważne, aby osoby cierpiące na dyskopatię zwracały uwagę na model roweru, na którym uprawiają aktywność. Zbyt niskie położenie kierownicy, charakterystyczne dla rowerów trekkingowych czy rowerów górskich, wymaga zachowania nienaturalnie pochylonej postawy ciała, która może nasilać dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Chorzy podczas jazdy powinni zachowywać prawidłową, wyprostowaną pozycję, o którą łatwo choćby na popularnych holenderkach. Na rynku dostępne są także rowery z dodatkowym oparciem, które wspomaga utrzymanie właściwego kształtu sylwetki. Dobrze przy tym, aby chorzy wybierali trasy po równej powierzchni. Przy jeździe w wyprostowanej pozycji, drgania, w które wpada rower na wybojach, będą przenoszone bezpośrednio na kręgosłup. Z myślą o ich złagodzeniu, pojazd należy dodatkowo wyposażyć w dobre amortyzatory. Warto przy tym także zaznaczyć, że osoby cierpiące na dyskopatię kręgosłupa mogą z powodzeniem trenować na rowerkach stacjonarnych.