Skip to main content
dddd1

Wielki sukces Restauracji Ponidzie w Hotelu Słoneczny Zdrój w Busku Zdroju

Niech to diabli… w Busku żółtą czapkę dali! A jest czym się chwalić. W niedzielę 29 listopada w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Gault&Millau. Prestiżowy żółty przewodnik docenił talent kulinarny Patryka Kotarby Szefa Kuchni oraz zespołu kucharzy Restauracji Ponidzie, czterogwiazdkowego Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness, przyznając 11,5 punktów oraz czapkę kucharską.

Jest to tym samym najwyższa punktacja spośród trzech najlepszych restauracji w województwie świętokrzyskim.

Do elitarnego grona dwunastu krajów w których pojawia się Żółty Przewodnik, w 2014 roku dołączyła także Polska. W tym roku 390 restauracji, 100 hoteli oraz 120 produktów regionalnych z dumą prezentują polską gastronomię.

Żółty przewodnik Gault&Millau to jedyny międzynarodowy, najbardziej prestiżowy i wpływowy przewodnik kulinarny na świecie. Wszystko zaczęło się w 1965 roku we Francji, kiedy dwóch znanych krytyków kulinarnych Henri Gault i Christian Millau wydali pierwszy przewodnik po restauracjach i hotelach w Paryżu, promując nowoczesną kuchnię francuską.

Każda restauracja podlega ocenie na którą składa się 100-elementowy kwestionariusz, a obiektywizm i doświadczenie inspektorów w wielu krajach zapewnia jednolity system oceniania. Uzyskanie 10 punktów w skali od 1 do 20 gwarantuje pozycję w przewodniku. Na bazie tej punktacji przyznawane są od 1 do 5 czapek kucharskich. Inspektorzy Gault&Millau są anonimowi i nigdy się nie ujawniają. Każdy obiekt podlega ocenie co najmniej dwukrotnie. Tylko najlepsze przechodzą do dodatkowej trzeciej weryfikacji.

Czym różni się Gault&Millau od „Main Cities of Europe” przyznającego gwiazdki Michelin?

Gault&Millau skupia się na promowaniu lżejszej kuchni, nowych trendów oraz młodych utalentowanych kucharzy. Nie bez znaczenia są jednak tradycje, powiązanie z regionem, a także międzynarodowe trendy. W ostatnich latach obserwujemy, iż następstwem pojawienia się w przewodniku Gault&Millau jest wyróżnienie od Michelin’a do którego ambitnie dąży Restauracja Ponidzie czterogwiazdkowego Hotelu Medical SPA & Wellness Słoneczny Zdrój oraz zespół kucharzy z Szefem Kuchni Patrykiem Kotarbą na czele.

W Przewodniku Gault&Millau czytamy: „Szef kuchni i jego zespół serwują dania kuchni polskiej i regionalnej, ale także europejskiej.

A wszystko to oparte na produktach najwyższej jakości.

Oryginalnie smakuje pięknie podana zupa z fasoli korczyńskiej (uprawiana na Ponidziu, słodkiej, delikatnej, z cienką skórką). Połączono ją z miękką wołowiną, aromatycznym pieczonym czosnkiem, ostrą papryczką i wiejską śmietaną. Nazwa zabawna: „Niech to diabli… w Busku pyszną zupę dali”.

Przewodnik wspomina również o menu i ciekawych daniach z ryb takich jak „pstrąg zapiekany z borowikami” czy „łosoś pachnący kubańską kawą w towarzystwie dyni”. Desery określane mianem małych dzieł sztuki oraz przygotowywane na miejscu lody ze świeżego ogórka aromatycznie zachęcają do odwiedzenia tego niezwykłego raju dla podniebienia.

Czterogwiazdkowy Hotel Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness, należący do Grupy PSB SA, może pochwalić się nie tylko doskonałą kuchnią światowej klasy ale również najwyższej jakości zabiegami wykonywanymi na najnowocześniejszym sprzęcie, w najlepszym Centrum rehabilitacyjno-medycznym na Ponidziu.

Anna Gluza

Z wykształcenia magister turystyki i rekreacji, licencjat hotelarstwa i gastronomii. 100% hotelarz z pasją i zamiłowaniem do marketingu i sprzedaży. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Hotelu czterogwiazdkowym jako kierownik recepcji, specjalista ds. marketingu, a także główny specjalista ds. marketingu w sieci hotelarsko - sanatoryjnej, czy koordynator ds. rozwoju biznesu w jednej z największych grup sanatoriów w Polsce. Aktualnie zajmuje stanowisko Kierownika ds. marketingu i sprzedaży w Hotelu**** Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness w Busku-Zdroju i jak sama mówi tutaj pracują ludzie z pasją i tutaj jest Jej miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *