Skip to main content
skin

Toczeń rumieniowaty – leczenie ziołami

Toczeń rumieniowaty to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która może doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów. Leczenie farmakologiczne polega głównie na podawaniu sterydów oraz leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych. Kurację z powodzeniem można także wspierać poprzez fitoterapię. Zobacz, w jaki sposób zioła pomagają w zwalczaniu tocznia.

Piwonia biała – skuteczne zioło od setek lat znane w medycynie chińskiej

Zdaniem ekspertów jednym z najskuteczniejszych ziół stosowanych w leczeniu tocznia rumieniowatego jest piwonia biała, która pomaga w złagodzeniu ataków choroby i u większości pacjentów przedłuża stan reemisji. Jest to chińska roślina, której suplementację, po uprzedniej konsultacji lekarskiej, można połączyć z farmakoterapią. Zwykle podaje się ją w postaci ekstraktu. Jego działanie polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi autoimmunologicznej w organizmie – powoduje on redukcję stanów zapalnych i zwiększenie liczby prawidłowych komórek. Ponadto glikozydy piwonii białej łagodzą ból oraz skurcze. Roślina może być także z powodzeniem stosowana w przypadku zapalenia stawów oraz przy łagodzeniu objawów łuszczycy.

Zioła o działaniu przeciwzapalnym

Specjaliści ziołolecznictwa, pacjentom dotkniętym toczniem rumieniowatym, polecają suplementację roślinami o działaniu przeciwzapalnym. Należy do nich między innymi lukrecja gładka, która jest bogatym źródłem flawonoidów oraz kwasu glicyretynowego. Skutecznie działa także znany z właściwości immunosupresyjnych korzeń trzyskrzydlca oraz kwitnące ziele rdestu powojowego. W ostatnich latach eksperci z zakresu ziołolecznictwa doceniają także prozdrowotne właściwości kurkumy, która od dawna stosowana jest w medycynie azjatyckiej. Zawarte w przyprawie kurkuminoidy, działają jako silne środki przeciwzapalne.

Zioła pomagające w łagodzeniu zmian skórnych

Toczeń rumieniowaty skórny objawia się nieestetycznymi, czerwonymi plamami występującymi na skórze. W ich łagodzeniu także pomogą zioła. Na zmienione obszary warto stosować wyciągi i maści przynoszące ulgę w stanach zapalnych. Korzystnie na kondycję cery może wpłynąć także olej z żywokostu oraz ten z pierwiosnka, który zmniejsza swędzenie. Zmiany skórne złagodzą również okłady z siemienia lnianego. Oprócz zażywania wyciągów z roślin, pozytywne działanie na chorych może mieć suplementacja mikroelementami, których braki w organizmie mogą powodować zaostrzenie stanów chorobowych. Eksperci udowodnili także, że wspomagająco w walce z toczniem działa odpowiednio dobrana dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *