Skip to main content
foot

Stopa fundamentem organizmu.

Stopa to jedna z najbardziej skomplikowanych części naszego ciała. Leonardo Da Vinci mawiał: „Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki”. Niestety jak w każdej części naszego ciała tak i w tej okolicy mogą wystąpić różne zaburzenia np. nadmierna supinacja.

Dzieje się tak, gdy zewnętrzna część stopy „kontaktuje” się z podłożem jako pierwsza, nie rolując do wewnątrz. Obciążając nadmiernie zewnętrzną część sprawia, że najmniejsze palce wykonują nadmierną pracę, co pogarsza amortyzację stopy oraz jej zdolność odpychania. „Supinatorzy” częściej doznają skręcenia stawu skokowego, urazu bocznej części kolana i biodra oraz narażeni są na złamania przeciążeniowe.

aligment_misaligment

Pronacja jest zjawiskiem biomechanicznym, podczas której dochodzi do wewnętrznej  rotacji kości przyśrodkowych w okolicy śródstopia i skierowania ich ku dołowi, co umożliwia prawidłową amortyzację  dla całego ciała oraz przystosowanie do nierównego podłoża. O fizjologicznej pronacji mówimy wtedy, gdy rotacja wynosi 6-10 stopni (6-9 milimetrów). Jeśli te wartości są przekroczone mamy do czynienia z nadpronacją.

W nadpronacji przyśrodkowa część pięty wyraźnie uderza o podłożę, jako pierwsza z jednoczesnym nadmiernym rolowaniem stopy do wewnątrz. To zjawisko zaburza oraz uniemożliwia prace stawów w jednej płaszczyźnie, co wyraźnie destabilizuje krok biegowy i znosi amortyzację.

W konsekwencji dochodzi do zaburzenia łańcucha kinematycznego, co powoduje szereg komplikacji np. częste skręcenie stawu skokowego, ból piszczeli, urazy ścięgna Achillesa czy też częste stany zapalne i obrzęki stawów stopy.

Zespól ekspertów Słonecznego Zdroju doradza dobór wkładek FootBalance, zabiegi z zakresu fizykoterapii np. laser wysokoenergetyczny, kinesiotaping, terapie manualną oraz kąpiele siarczkowe w celu zregenerowania stawów.

Bartosz Zagniński

Absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W zawodzie od 2011 roku. Przygodę z fizjoterapią zaczął już na studiach, gdzie był pierwszym fizjoterapeutą w drużynie juniorskiej Vive Tauron Kielce, z którą zdobył mistrzostwo kraju. Następnie przeszedł na wyższy poziom, gdzie był masażystą w zespole PGNiG Superligii Kobiet – KSS Kielce. Ukończył wiele szkoleń i kursów z zakresu masażu i terapii manualnej. Jest jedynym fizjoterapeutą w województwie świętokrzyskim, który posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Limfologii z zakresu kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. Pasjonat masażu, naturalnych metod leczenia oraz piłki ręcznej. Współpracuje ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, jako fizjoterapeuta ( m.in. udział w Mistrzostwach Europy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *