Skolioza a siłownia i inne dyscypliny sportowe

Z powodu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa cierpi aż 9 na 10 Polaków. Jedną z najpowszechniejszych wad postawy jest skolioza, która dotyka 10% z nas. Kiedy schorzenie w poważnym stopniu obciąża kręgosłup? Czy taka wada postawy pozwala na treningi na siłowni i uprawianie różnych dyscyplin sportu?

Czym jest skolioza i jak ją leczyć?

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które często objawia się bólem oraz wadami postawy. Poziom zaawansowania choroby klasyfikowany jest w czterech stopniach Cobba – im wyższy stopień, tym poważniejsza wada. Najpopularniejszymi metodami leczenia skoliozy jest odpowiednia rehabilitacja i masaże. Niektóre pogłębione wady wymagają korekcji z pomocą odpowiedniego gorsetu ortopedycznego, a nawet operacji.

Na stronie Hotelu Słoneczny Zdrój dowiedz się więcej, czym jest profesjonalne leczenie skoliozy .

Kiedy skolioza pozwala na ćwiczenie na siłowni?

Osoby cierpiące na skoliozę przed rozpoczęciem treningów na siłowni powinny wybrać się na konsultację ortopedyczną. Zwykle, jeśli skrzywienie kręgosłupa nie przekracza 10°, lekarz nie powinien widzieć przeciwwskazań do treningu siłowego. Ważne jednak, aby podczas ćwiczeń, chory przestrzegał pewnych zasad, które pozwolą zachować kręgosłup w dobrej kondycji. Podstawą treningu zawsze powinna być kilku- lub kilkunastominutowa rozgrzewka, która przygotuje układ ruchu do wysiłku. Dopiero po niej można przystąpić do ćwiczeń na maszynach. Należy przy tym unikać czynności bezpośrednio obciążających kręgosłup, takich jak martwy ciąg oraz ćwiczenia ze sztangą wykonywane na stojąco.

Uważaj na kontuzje

Po treningu koniecznie należy wykonać szereg ćwiczeń rozciągających, które zapobiegną powstawaniu kontuzji. Bardzo ważne, aby treningi na maszynach były wykonywane poprawnie. W przeciwnym razie bardzo łatwo mogą doprowadzić do poważnych urazów. Właśnie dlatego osoby rozpoczynające swoją przygodę z siłownią, pierwszy trening powinny odbyć pod okiem trenera personalnego, który poinstruuje je w kwestii techniki wykonywania ćwiczeń.

Jakie dyscypliny sportu można uprawiać z bocznym skrzywieniem kręgosłupa?

Niezbyt zaawansowana skolioza pozwala na uprawianie właściwie wszystkich dyscyplin. Chorzy powinni unikać jedynie sportów bezpośrednio obciążających kręgosłup – np. podnoszenia ciężarów. Zalecane przy tym są wszelkiego rodzaju ćwiczenia na basenie. Woda, dzięki swojej wyporności, maksymalnie odciąża układ ruchu i sprzyja postępowi rehabilitacji. Co ciekawe, dobrze, aby młodzi ludzie z bocznym skrzywieniem kręgosłupa unikali grania na instrumentach wymuszających zachowanie nieprawidłowej postawy (np. skrzypce). Długie pozostawanie w asymetrycznej pozycji może pogłębić i utrwalić wady kręgosłupa.