Skip to main content
leki

Dlaczego nie warto przesadzać z lekami przeciwbólowymi? Poznaj zagrożenia

Polacy łykają zatrważającą liczbę środków przeciwbólowych. Szacuje się, że każdego roku przyjmujemy ponad 2 miliardy tabletek zwalczających ból. Oznacza to, że statystycznie każdy z nas bierze więcej niż jedną tabletkę tygodniowo. Po środki przeciwbólowe sięgamy już przy delikatnych dolegliwościach. Niestety, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ich nadużywanie może być szkodliwe.

Bagatelizowanie poważanych problemów

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że większości dolegliwości bólowych można pozbyć się bardzo prosto… biorąc tabletkę. Przez to często przez długi czas bagatelizujemy przyczyny dolegliwości i unikamy lekarza. To niedobrze. Ból często jest sygnałem od organizmu, świadczącym o tym, że dzieje się z nami coś złego. Konsultacja ze specjalistą nie tylko pozwala wykryć poważne choroby, ale także często daje możliwość szybkiego rozwiązania problemu. Przyczyną bólu głowy mogą być choćby źle dobrane okulary, zapalenie zatok czy brak witamin.

Nie tylko leczy, ale i szkodzi

Leki przeciwbólowe łagodzą ból i stany zapalne. Mają jednak także skutki uboczne. Między innymi działają drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego, a przedawkowane lub stosowane zbyt długo uszkadzają wątrobę. Warto wiedzieć, że większość leków przeciwbólowych nie jest polecana osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, ponieważ mogą zaostrzać jej przebieg. Co więcej, chronicznie przyjmowane tabletki przeciwbólowe mogą przyspieszyć rozwój nowotworu, nasilić anemię oraz stać się jedną z przyczyn niewydolności nerek.

Uwaga na łączenie leków

Lekarze wskazują, że każdego roku z powodu nieprzemyślanego łączenia leków dochodzi do wielu zgonów. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie preparaty można brać łącznie. Na działania niepożądane szczególnie narażone są osoby starsze oraz przewlekle chore, które na co dzień przyjmują kilka różnych tabletek. Co ważne, leki przeciwbólowe często nie mogą być brane również razem z niektórymi witaminami i alkoholem (szczególnie należy uważać tutaj na paracetamol). Dodatkowo, aby uniknąć działań niepożądanych, najlepiej nie łączyć leków przeciwbólowych z sokami, kolorowymi napojami lub czosnkiem.

Dariusz Klarecki

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Karierę rozpoczął w 111 Szpitalu Wojskowym w Poznaniu, pełniąc różne funkcje (m.in. Szefa Służby Zdrowia Pułku). Po przejściu do rezerwy rozpoczął pracę w Sanatorium Uzdrowiskowym w Busku Zdroju. Ściśle współpracuje z Euromedica Polska oraz Bestvibe-Systems Ossy Leiser. Podczas lat aktywnej pracy pełnił również funkcję V-ce Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Balneologii, Bioklimatologii i Medycyny Fizykalnej, a od kilku lat sprawuje funkcję Konsultanta Krajowego Biomechanicznej Stymulacji /BMS/ będąc jednocześnie członkiem Rady Naukowej BMS. Posiada specjalizacje m.in. w zakresie medycyny fizykalnej i balneoklimataologii oraz epidemiologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *