Skip to main content
gout

Cały Świat gotuje po francusku, gotujemy i my!

28 stycznia br. francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius oficjalnie ogłosił listę restauracji biorących udział w drugiej edycji wydarzenia „Goût de France”.

21 marca 2016 roku 150 krajów na 5 kontynentach bierze udział w „Goût de France / Good France” (Smak Francji), wydarzeniu promującym francuską sztukę kulinarną.
Pierwszego Dnia Wiosny 81 restauracji w Polsce będzie serwowało najwyższej jakości francuskie specjały.

W województwie świętokrzyskim jako jedyna wytypowana została Restauracja Ponidzie Hotelu**** Słoneczny Zdrój Medical SPA&Wellness w Busku Zdroju.
Restauracja niedawno doceniona została również w prestiżowym żółtym przewodniku „Gault&Millau” uzyskując kulinarną złotą czapkę.

„Cieszymy się, że nasze starania, dbanie o jakość oraz pielęgnowanie kunsztu kulinarnego zostały docenione… Tym bardziej, iż jesteśmy wyróżnieni w gronie takich jak  Atelier Amaro czy Aruana w Serocku oraz wieloma prestiżowymi restauracjami w Polsce…” – serdecznie zaprasza Patryk Kotarba, Szef Kuchni Restauracji Ponidzie Hotelu **** Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness.

Anna Gluza

Z wykształcenia magister turystyki i rekreacji, licencjat hotelarstwa i gastronomii. 100% hotelarz z pasją i zamiłowaniem do marketingu i sprzedaży. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Hotelu czterogwiazdkowym jako kierownik recepcji, specjalista ds. marketingu, a także główny specjalista ds. marketingu w sieci hotelarsko - sanatoryjnej, czy koordynator ds. rozwoju biznesu w jednej z największych grup sanatoriów w Polsce. Aktualnie zajmuje stanowisko Kierownika ds. marketingu i sprzedaży w Hotelu**** Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness w Busku-Zdroju i jak sama mówi tutaj pracują ludzie z pasją i tutaj jest Jej miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *